Kuşdili / Biberiye (Rosmarin)

Kuşdili / Biberiye (Rosmarin)

Biberiye (Rosmarinus officinalis), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür.
Kuşdili adıyla da bilinen bitki, Anadolu’da hasalban, akpüren, akpürün, zeytin çiçeği adlarıyla da anılır.

Çiçekleri mordur ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri bahar olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır. Çiçekleri haşlanarak uyarıcı bir şurup elde edildiği gibi, “biberiye ispirtosu”, kolonya vb. yapmaya yarayan değerli bir esans da çıkarılır. Ayrıca, yapraklarından yağ elde edilir.

Her dem yeşil olan biberiyenin yaprakları karşılıklı dizilmiştir, sapları çok kısa veya sapsız geniş iğnemsi yapıdadır. 4-6 cm boyunda, 3-4 mm genişliğindeki koyu yeşil renkli yapraklar olgunlukta kalın ve serttir. Üst yüzeyi kaygan, alt yüzü tüylü ve grimsi yeşil renklidir. Güzel kokuludur. Çiçekleri küçük salkımlarda, taç yapraklar tüp-uzunca çan şeklindedir.

Biberiye (Rosmarinus officinalis), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür.
Kuşdili adıyla da bilinen bitki, Anadolu’da hasalban, akpüren, akpürün, zeytin çiçeği adlarıyla da anılır.

Anavatanı Akdeniz Havzasıdır. Portekiz, Fransa, Fas, İspanya, Güney Afrika, Hindistan, Çin, Avustralya, İngiltere ve ABD’de kültürü yapılmaktadır.

Dahilen kabız etkili, gaz giderici, hazım sistemi uyarıcısı, safra arttırıcı, terletici ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Safra ve ince barsak üzerinde spazm çözücü etkisi vardır. Merkezi sinir sitemi uyarıcısıdır. İyi bir uyarıcı olarak hastalıktan yeni kalkmış, nekahat dönemindekilere önerilir. Antioksidan özellik taşır. Haricen kan dolaşımını hızlandırmakta, adele ve romatizmal ağrılarda ise ağrı kesici olarak ve cerahatli yaralarda kullanılmaktadır. Çayı saça sürülüp, friksiyon yapıldığında, saç dökülmesini önleyici ve saçı canlandırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca doğal ayak bakım ürünlerinde uçucu yağ veya yaprak ekstreleri halinde kullanılmaktadır.

Avrupa’da geçmişten beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Eski Yunanlıların hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu artırmak amacıyla, bilginlerin başlarına biberiye çelenkleri taktığı bilinmektedir. Biberiyenin antioksidan, antimikrobiyal ve antiviral özelliği vardır.Sulu infizyonu, mide-bağırsak sistemi ilaçlarının içinde yerini almaktadır. German Standart License, biberiye yaprağı çayının dahilen gaz hissedilen doluluk durumlarında, hazımsızlıkta, mide-bağırsak sisteminde hissedilen hafif kramplarda kullanıldığını belitmektedir.
Kullanım tavsiyeleri: Demlenerek hazırlanmaktadır. Tek başına çok yüksek dozlarda alınmamalıdır, çeşitli yan etkileri bulunmaktadır.

Akdeniz florasının seçkin üyesi biberiye, Göcek’te doğal olarak yetiştirilmektedir.

Kaynakça

Wikipedia, Ağaçlar.org