Karabaş Otu

Karabaş Otu

Karabaş otu (Lavandula stoechas), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişen, 30–100 cm. büyüklüğe erişen çok yıllık bitki türüdür. Keşişotu, karababa, karan, Fransız lavantası adlarıyla da bilinir. Yapraklar, uzun, grimsi ipeksi tüylü 1–4 cm.dir.

 

Çiçekler, pembe-mordur, 10–30 cm uzunlukta sivri uçlu ince yapraksız saplar üzerindeki 2–3 cm uzunluğunda çiçekler görülür. Her bir çiçekte 4–8 mm uzunluğunda bir taç yaprak bulunur. Sivri ucun üstündeki çiçekler daha büyük, uzun ve parlak lavanta mavisi renklerdedir (Nadiren beyaz).

Marmara ve Ege Bölgelerinde çam ormanlarının başlangıcındaki makilik alanlarda, bozkırlar, nehir ve göl kıyıları, kıyı kumulları, kayalık, taşlı, çakıllı kurak yamaçlarda yayılım gösteren çok yıllık otsu bir bitkidir.

Karabaş otu, Göcek

Ağrı kesici, antiseptik, yara iyi edici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, idrar yolları iltihaplarını giderici, egzema yaralarını iyi edici, sinir ve kalp kuvvetlendirici gibi etkileri nedeniyle geniş bir kullanılış alanı bulunmaktadır.

Yağı kozmetikte kullanılır.

Karabaş otu (yaban lavantası) Göcek’te doğal olarak yetişen bir bitkidir.

Kaynakça

Wikipedia, Ağaçlar.org Bitki Veritabanı